Zakręć kurekProjekt „przedwojennego salonu kąpielowego” bądź też niewielkiej łazienki jedynie z retro akcentami niejako wymusza na nas zastosowanie stylizowanej armatury łazienkowej. Pamiętajmy, że dopełnieniem aranżacji jest odpowiednia, zharmonizowana z całością wyposażenia armatura – tu modele marketowe na pewno nie wystarczą. Do retro łazienki z łatwością wpasują się modele łączące atrakcyjność tradycyjnego designu i nowoczesność technologicznych rozwiązań. Odwołując się do tradycji projektowania użytkowego z lat 30., osiągają eklektyczną równowagę między przeszłością i teraźniejszością. Kompletując armaturę warto sięgnąć po stojące baterie wannowe – zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na wannę na nóżkach – które dodadzą wnętrzu ostatecznego sznytu.
Diabeł tkwi w szczegółach
Jeśli chcemy urządzić swoją łazienkę w retro stylistyce, musimy szczególnie pamiętać o potędze detalu. To one dopełniają całości i sprawiają, że całe wnętrze będzie prezentowało się spójnie i harmonijnie. Na pewno warto rozejrzeć się po targach staroci za autentycznymi dodatkami z epoki. Pamiętajmy, że w łazience możemy wykorzystać de facto wszystkie elementy dekoracyjne typowe dla salonu, a więc także kotary, półki z książkami, obrazy czy stylizowane plakaty. Zadbajmy jednak o zabezpieczenie ich przed wilgocią i odpowiednią wentylację pomieszczenia.
- Retro łazienka to nie tylko wolnostojąca wanna i baterie kurkowe, ale też akcesoria łazienkowe w najlepszym stylu. Ceramiczne pojemniki na szczoteczki, dozowniki i mydelniczki, a nawet uchwyty na papier toaletowy czy niklowane szczotki do WC – jeśli tylko będą odpowiednio wykończone, pomogą przekształcić naszą łazienkę nie tylko w funkcjonalne, ale i stylowe wnętrze – podpowiada Agnieszka Zawiślak. – Nie zapomnijmy też o odpowiednim doborze lustra, które w salonie kąpielowym pełnią szczególnie ważną rolę, będąc nie tylko efektowną dekoracją ścienną, ale i optycznie powiększając pomieszczenie. Kryształowe lustro w rzeźbionej ramie to skarb, który może z powodzeniem stać się głównym elementem dekoracyjnym retro łazienki – dodaje.
Stylistyka retro daje nam szerokie pole do popisu – możemy wybierać spośród tak wielu zdobnych elementów, że łatwo przy tym popaść w przesadę i przestylizować, a nawet przytłoczyć aranżowane wnętrze. Starajmy się więc zachować umiar. Jeśli decydujemy się na bardzo strojną ceramikę, ograniczmy ścienne dekoracje do minimum. Próbujmy też unikać dosłowności i łączmy elementy stylizowane z bardziej minimalistycznymi w formie – aby nasza łazienka pozostała lekka w odbiorze, a przebywanie w niej było prawdziwą przyjemnością.