4. Nie obudowywać grzejników. Typowe grzejniki żeberkowe nie są specjalnie estetyczne, więc bardzo chętnie montujemy na nich różnego rodzaju obudowy – ażurowe, ale jednak ograniczające drogę ciepła do pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem może być zamocowanie obudowy w taki sposób, aby na zimę można było ją bez problemu zdjąć i zamontować ponownie po sezonie grzewczym.
5. Stosować ekrany grzejnikowe. - styropianowe ekrany, pokryte z jednej strony folią aluminiową odbijającą ciepło. Montuje się je na ścianie za grzejnikiem, folią w stronę grzejnika. Ekrany tego typu są dość tanie, a pozwalają zaoszczędzić ok. 5% ciepła.
6. Odpowiednio wietrzyć mieszkanie. Jeśli chcemy dobrze wywietrzyć mieszkanie, powinniśmy robić to krotko, ale dość intensywnie, tzn. otworzyć okna szeroko, ale tylko na kilka minut. Taki czas wystarcza z reguły na całkowitą wymianę powietrza w mieszkaniu, ale nie wychładza mebli i ścian. Przed otwarciem okien należy oczywiście całkowicie zakręcić zawory na grzejnikach.
7. Nie suszyć prania na grzejnikach. Aby odparować wilgoć z tkaniny, grzejnik musi dostarczyć dużą ilość ciepła, a poza tym wilgotne powietrze wzmaga uczucie zimna, więc nawet mimo ustawienia odpowiedniej temperatury będzie nam się wydawać, że w pomieszczeniu jest chłodno.
Stosowanie powyższych zaleceń, choć początkowo może wydawać się nieco uciążliwe, przyniesie całkiem wymierne efekty w postaci znacznie niższych rachunków za ogrzewanie mieszkania. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze może warto wydać na wczasy w jakimś cieplejszym rejonie świata, gdzie nie ma zimy i grzejników…?