Podstawa stylu
Chcąc wprowadzić do swojej łazienki stylistykę retro, na ścianach połóżmy białe płytki lub boazerię (pamiętajmy jednak, by odpowiednio zabezpieczyć ją przed działaniem wody i wilgoci). Na rynku dostępne są też płytki imitujące boazerię, które świetnie łączą w sobie zalety dwóch poprzednich rozwiązań. Dla odważnych polecamy tapetę – nie bójmy się ciemnych kolorów ani wyrazistego deseniu. Intensywne tło, jeśli zostanie zastosowane z umiarem, będzie pięknie współgrać z białym wyposażeniem i wyeksponuje wybrane strefy pomieszczenia.
- Dla mnie absolutną podstawą stylu retro jest czarno-biała szachownica na podłodze – mówi Agnieszka Zawiślak, projektant z działu wizualizacji salonów Max-Fliz – To klasyczny, szlachetny wzór, który zawsze dobrze wygląda, niezależnie formatu wybranych płytek. Jeśli jednak obawiamy się, że nasze pomieszczenie będzie zbyt „zimne” w odbiorze, zwłaszcza jeśli planujemy użycie płytek także na ścianach, wyłóżmy podłogę drewnem w głębokim, ciemnym odcieniu. Kontrast jasnych ścian z ciemną podłogą zbalansuje pomieszczenie, a drewno doda mu przytulności – podpowiada ekspert.
Pełne zanurzenie
Tym, co nieodłącznie kojarzy się ze stylistyką retro są bez wątpienia wolnostojące wanny na nóżkach, często przypominających lwie łapy. Wśród nich niewątpliwą urodą odznaczają się modele marek Simas, Kohler czy Arcade – ich subtelne kształty i profilowane bądź wykończone w kontrastowych kolorach boki uosabiają elegancję i luksus w najlepszym wydaniu. Ci, którym upodobania lub metraż nie pozwalają na wannę w łazience, mogą pokusić się o retro-prysznic. Co prawda funkcjonalność brodzika nie pozwala na jego znaczną stylizację, ale już na etapie wyboru kabiny można estetycznie poszaleć.
Takie bogactwo form nie ogranicza się jednak jedynie do wanien i natrysków: salony wyposażenia łazienek kuszą ozdobnymi umywalkami, wyposażonymi w nóżki, chromowane konsole, a nawet stojaki powstałe na bazie roweru. Co więcej, na fali sentymentu do przedwojennej stylistyki, do łask powróciły nawet staroświeckie toalety z górnopłukiem. W kwestii wyboru stylizowanej ceramiki mamy więc do czynienia z wyjątkowym urodzajem form i kształtów.