Oto kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy kierować się przy doborze tkanin:
1.Dopasowanie kolorystyczne do wnętrza. Najlepiej jest, jeśli w danym pomieszczeniu występują najwyżej trzy kolory: barwa dominująca (zazwyczaj jest to kolor ścian, dużych mebli itp.), uzupełniająca (powinno być jej o połowę mniej, niż dominującej; występuje na zasłonach, firankach, narzutach) i dodatkowa, występująca na bibelotach, lamówkach, poduszkach i innych dodatkach. Wnętrze urządzone w ten sposób jest „uporządkowane” kolorystycznie i łatwo je odświeżyć (zmieniając np. tylko jedną z barw). To, czy będzie ono bardzo kolorowe, czy utrzymane raczej w stonowanej kolorystyce, zależy przede wszystkim od temperamentu i upodobań jego mieszkańców, jednak musimy pamiętać, że zbyt duża ilość mocnych barw może bardzo męczyć i sprawiać, że w tak urządzonym mieszkaniu trudno się zrelaksować. Jeśli więc ściany w pomieszczeniu pomalowane są na żywy, mocny kolor, dodatki powinny być utrzymane w stonowanej kolorystyce, a przy białych czy pastelowych ścianach możemy pozwolić sobie na pewne szaleństwo i dobrać zasłony czy poduszki w bardzo nasyconych, wręcz jaskrawych barwach.
2. Dobór wzorów jest równie istotny, jak dobór kolorów. Wielkość deseni powinna być dopasowana do powierzchni pomieszczenia, które urządzamy: w dużych, przestronnych wnętrzach możemy pozwolić sobie na wykorzystanie większych wzorów, które optycznie pomniejszają pomieszczenie, natomiast w małych lepiej sprawdzą się drobniejsze desenie. Łączenie wzorów daje bardzo ciekawe efekty i jest sztuką, którą wbrew pozorom nietrudno opanować, jednak powinny one współgrać ze sobą wielkością i barwą. Pamiętajmy także, że w bardzo kolorowych wnętrzach lepiej wyglądają tkaniny o jednakowym wzorze.
3. Względy praktyczne. Wybierając tkaniny musimy wziąć pod uwagę nie tylko jej kolor i wzór, ale także trwałość i to, czy łatwo się czyści. Powinniśmy i tym pamiętać zwłaszcza przy wyborze materiałów obiciowych. Jeśli więc mamy w domu małe dzieci lub zwierzaki warto zainwestować w dobrej jakości (i niestety droższe) materiały z domieszką teflonu. Pamiętajmy także, że obicia mebli zmieniamy rzadko, jeśli więc koniecznie chcemy mieć kanapę w bardzo agresywnym kolorze („bo taka teraz moda”) lub o wyraźnym wzorze („bo te grochy takie oryginalne”), lepiej uszyć na nią pokrowiec lub narzutę, niż wymieniać całe obicie – kiedy zmieni się moda lub nasze upodobania łatwiej będzie powrócić do „spokojniejszej” wersji mebla.
Odpowiednio dobierając tkaniny możemy zmieniać nasze mieszkania w zależności od aktualnych upodobań. Ciężkie aksamity, żakardy i brokaty sprawią, że przeniesiemy się w czasie do minionych epok, błyszcząca satyna i atłas pasują do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu, a kwiecisto – kraciaste bawełny, perkale i kretony sprawią, że poczujemy się jak na wakacjach u babci na wsi – nawet jeśli mieszkamy w centrum dużego miasta.