Kuchnie małe i dużeMałe mieszkania najczęściej charakteryzują proporcjonalnie niewielkie pomieszczenia. Wielu posiadaczy skromnego metrażu musi zrezygnować ze stawiania w salonie stołu z krzesłami. Wybierają oni najczęściej małą sofę i kredens, by nie zastawić całej przestrzeni. Jak zatem zaaranżować niewielką kuchnię? Najlepiej jest zdecydować się na prostokątny, wąski stół z niewielkimi czterema siedziskami, które można schować pod stołem. Aby zachować wolną przestrzeń, warto umiejscowić go wzdłuż ściany, a w momencie, gdy jest taka potrzeba, odsuwać go, zyskując miejsce do wspólnego spożywania posiłków. W przypadku bardzo małych kuchni warto przymocować do ściany ruchomy blat, który można wykorzystać nie tylko jako stół, ale również jako dodatkową przestrzeń wykorzystywaną w trakcie przygotowywania posiłków.
- Zamknięte, duże kuchnie pozwalają na stworzenie prawdziwej jadali ze stołem mieszczącym od czterech do ośmiu osób. Warto w trakcie projektowania lub remontu podzielić pomieszczenie na dwie części – jedną typowo kuchenną, a drugą przekształconą w jadalnię. Może być to miejsce przeznaczone do spożywania posiłków przez mieszkańców, ale również do przyjmowania gości – dodaje Anna Poprawska.
W salonie czy samodzielnie?Wiele osób decyduje się na połączenie części jadalnej z salonem. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ zaproszenie gości do pokoju dziennego, w którym znajduje się sofa oraz telewizor jest praktycznym pomysłem na spędzenie popołudnia. Posiadacze dużego metrażu mogą stworzyć w salonie lub w osobnym pomieszczeniu samodzielną jadalnie. W salonie należy wygospodarować miejsce, na przykład wzdłuż okien lub balkonu. W ten sposób uzyskamy ciekawy klimat i charakter miejsca. W samodzielnej jadalni najlepiej jest zrezygnować z drzwi wejściowych, aby pomieszczenie pozostało otwarte oraz wstawić do niej niewielki kredens lub barek.