4. Niebieski jest kolorem chłodnym, łagodzącym napięcia i różnego rodzaju bóle. Ma działanie uspokajające, polecany jest więc do sypialni i pomieszczeń, w których odpoczywamy. Działa hamująco na apetyt, więc raczej nie powinien być stosowany w kuchniach i jadalniach (chyba, że chcemy nieco schudnąć), ale jest doskonałą barwą do łazienek, bo kojarzy się z czystością i higieną oraz do pokoi przeznaczonych do pracy umysłowej (zwiększa kreatywność).
5. Zieleń to kolejny z odcieni chłodnych, uspokajających i relaksujących. Ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm – obniża ciśnienie krwi, reguluje krążenie, zmniejsza napięcie mięśniowe, pomaga klaustrofobikom i osobom z problemami emocjonalnymi. Zieleń powinno stosować się w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu i odpoczynku, a także w pokojach dzieci (zwłaszcza tych wyjątkowo żywych i nadpobudliwych).
6.Kolor brązowy (zwłaszcza jego ciemne odcienie) dość rzadko stosowany jest do malowania ścian, bywa raczej dodatkiem – chętnie kupujemy brązowe meble, dywany czy zasłony. Jest kolorem ziemi, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Wybierają go zazwyczaj osoby dojrzałe, konserwatywne, ale także introwertycy i samotnicy.
Niezależnie od tego, na jaki kolor pomalujemy pomieszczenia w naszych mieszkaniach, powinniśmy pamiętać, że sufit powinien być jaśniejszy od ścian - dodaje to pomieszczeniu lekkości i zapewnia odpowiednie proporcje Tylko w bardzo wysokich mieszkaniach, które chcemy optycznie obniżyć (np. w starych kamienicach) możemy pozwolić sobie na pomalowanie sufitu ciemniejszym odcieniem danego koloru.
Dobierając kolory do wnętrz, musimy brać pod uwagę nie tylko barwę samych ścian i sufitu, ale także mebli, zasłon, podłóg i wszystkich dodatków – one również będą oddziaływać na nasz organizm. Przede wszystkim jednak nie możemy zapominać o tym, że naszym celem jest stworzenie wnętrz, w których będziemy czuli się dobrze i bezpiecznie, a więc kierujmy się także własnym gustem i upodobaniami, które nie zawsze muszą zgadzać się z zaleceniami kolorystów…