kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Wybieramy drzwi
2007/7/19 0:10:00

Wybór drzwi wewnętrznych do mieszkania jest sprawą bardzo istotną, bo ten element wnętrza znacząco wpływa na jego wygląd, a jest stosunkowo rzadko wymieniany. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie drzwi?

  1. Kierunek otwierania się drzwi.
    O ile drzwi zewnętrzne powinny otwierać się na zewnątrz (ze względów bezpieczeństwa), o tyle kierunek otwierania się tych wewnątrz mieszkania możemy dostosować do własnych potrzeb. Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, otwierające się do środka drzwi będą jeszcze bardziej je zagracać, dlatego też montujemy tu drzwi otwierające się na zewnątrz lub po prostu harmonijkowe lub przesuwne. W większych pomieszczeniach możemy zamontować drzwi otwierające się na zewnątrz, trzeba tylko pamiętać, że duża ilość otwartych drzwi może utrudniać korzystanie z korytarza.
    Uwaga: Zasady montażu niektórych rodzajów drzwi wewnętrznych określone są w przepisach prawa budowlanego. Zgodnie z nimi drzwi montowane w łazience i WC powinny otwierać się na zewnątrz i posiadać w dolnej części otwory wentylacyjne.
  2. Bezpieczeństwo.
    Wszystkie drzwi muszą posiadać świadectwa przydatności do stosowania w budownictwie oraz atesty Państwowego Zakładu Higieny. Podczas badań sprawdza się materiały, jakość wykonania drzwi, wymiary, sprawność działania, izolację akustyczną i odporność na oddziaływanie czynników mechanicznych. Drzwi przechodzą także testy toksyczności w warunkach normalnych oraz ekstremalnych (czyli np. w trakcie pożaru).
  3. Rodzaj materiału i wykończenie.
    Drzwi wykonane z litego drewna mają najbardziej klasyczny wygląd, dlatego też montuje się je raczej w tradycyjnych wnętrzach. Drzwi drewniane są piękne, ale mają kilka istotnych wad: łatwo się wypaczają, są ciężkie i – niestety - drogie.
    Tańszą, a nie mniej efektowną alternatywą dla drzwi drewnianych są te wykonane z tzw. płyt drzwiowych: MDF lub HDF. Płyty są osadzane na drewnianej ramie i uzupełnione wypełnieniem kartonowym lub wykonanym z płyty wiórowej, a następnie malowane, lakierowane, pokrywane fornirem, laminatem lub okleiną. Takie drzwi są lżejsze, tańsze i a niekiedy bardziej wytrzymałe od drzwi drewnianych. Nie mają jednak ich ponadczasowej urody.
    Ważnym elementem dekoracyjnym i funkcjonalnym drzwi wewnętrznych jest ich przeszklenie. Wymiary szyb i ich barwę dobieramy do wystroju, koloru i charakteru wnętrza. Szkło w drzwiach dostarcza w ciągu dnia naturalne światło do pomieszczeń pozbawionych okien (korytarze, przejścia, wewnętrzne schody).
    Można także wybrać drzwi całkowicie szklane - używa się ich często do tworzenia systemów drzwi przesuwnych.
    Przy wyborze drzwi koniecznie trzeba zwrócić uwagę na staranność wykończenia zarówno samego skrzydła jak też ościeżnic i innych elementów dodatkowych.
  4. Kolor drzwi.
    Do niedawna najpopularniejsze w naszych mieszkaniach były drzwi białe – głównie dlatego, że innych po prostu nie było na rynku. Obecnie wybór jest tak duży, że możemy dostosować ich barwę do wnętrza – głównie koloru ścian , listw podłogowych i podłóg, ale także okien. Nie oznacza to jednak, że należy koniecznie rezygnować z bieli – taka stolarka ma ponadczasową urodę i pasuje do bardzo wielu rodzajów wnętrz.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: HDF, MDF, drewno, drzwi, drzwi wewnętrzne, framugi, ościeżnice, szkło piaskowane


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »