Na fali popularności filmów rodem z Bollywood także w naszych mieszkaniach cora częściej zaczynają pojawiać się orientalne akcenty. Urządzenie wnętrza we wschodnim stylu nie jest ani specjalnie trudne, ani kosztowne. Liczy się głównie – jak to zwykle bywa – dobry pomysł i inwencja.
Wnętrze w stylu indyjskim to przede wszystkim charakterystyczne dla tego stylu barwy: ciemny róż, fiolety, purpura i głęboki, kobaltowy błękit.
We wnętrzach urządzonych w stylu indyjskim bardzo ważną rolę pełnią tkaniny dekoracyjne; powinno ich być możliwie dużo, mogą przykrywać kanapę, krzesła, łóżko czy wisieć na ścianach. Do tego ozdoby: frędzle, cekiny, koraliki, hafty, ozdobne błyszczące taśmy i wstążki. Jeśli dodamy do tego bogato zdobione abażury lamp, duże ilości aksamitnych, brokatowych i jedwabnych poduszek powstanie nam pokój jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”.
Tak urządzone wnętrze dość łatwo zmienić (kiedy znudzą nam się nieco wschodnie klimaty), ale jeżeli chcemy „pójść na całość” i zainwestować więcej pieniędzy, dokupmy jeszcze ciemne, ciężkie, bogato zdobione meble, a podłogi pomalujmy ciemną farbą – w ten sposób staniemy się posiadaczkami prawdziwie wschodniego apartamentu.
Miłośniczkom dalekowschodnich klimatów z pewnością spodobałby się pokój urządzony w stylu chińskim – znacznie mniej „bogaty”, niż wnętrza indyjskie, ale równie wyrazisty.
Charakterystyczne dla tego stylu są barwy czerwona i czarna - ta pierwsza może występować w dużych ilościach (ściany, dywaniki, obicia mebli), druga jest raczej uzupełnieniem. Meble są bardzo proste w formie, często przypominają kształtem skrzynie, więc mają tę zaletę, że są bardzo uniwersalne i łatwo je przystosować do innego stylu, kiedy „chińszczyzna” już nam się opatrzy. Dobrze byłoby pomalować je na ciemny kolor, a nawet polakierować na czerwono – będą wówczas wyglądały, jak zrobione z prawdziwej laki.
Wnętrza w stylu dalekowschodnim dekorujemy tkaninami naturalnymi: jedwabiem, jutą, lnem, bawełną. Nie ma tu, w przeciwieństwie do „orientu”, dużej ilości narzut, kap czy dywaników, ale jest spora ilość poduszek. Dywan czy wykładzina również powinny być wykonane z naturalnych materiałów: trawy morskiej albo sizalu.
Charakterystycznym elementem wschodnim jest parawan: można go wykonać samemu lub kupić w sklepie z artykułami do wyposażenia wnętrz. Ozdobiony chińskimi literami będzie podkreślał wschodni charakter wnętrza, a przy tym jest bardzo praktyczny: można nim łatwo oddzielić np. sypialnię czy część jadalną w pokoju wielofunkcyjnym.