Stylowe pomysły
Tak naprawdę, na charakter wnętrza składa się wiele elementów. Obok stylowych mebli, lamp, luster oraz obrazów istotne jest dobranie odpowiednich tekstyliów, które stanowią jeden z głównych, o ile nie najważniejszy element wystroju każdego wnętrza. To dzięki nim zbudujemy niebanalny i ciepły klimat w domu. Powieszenie zasłon, udekorowanie kanapy nową narzutą, dodanie kilku poduszek czy wymiana pokrowców na krzesła nie są pracochłonnym, ani kosztownym przedsięwzięciem, a wiąże się ze zmianą stylistyki wnętrza. Trzeba tylko pamiętać, że przy doborze tekstyliów panuje taka sama zasada, jak w przypadku doboru ubrań. Jesienią i zimą wybieramy tkaniny cięższe i ciemniejsze, utrzymane w intensywnych, nasyconych barwach, natomiast wiosną i latem odpowiedniejsze są jasne, zwiewne i świetliste materiały.
- Osobom lubiącym przepych i bogactwo dekoracji polecam styl barokowy. Stworzymy go poprzez lśniące tkaniny ozdobione ornamentami wykonanymi np. z tafty, satyny czy jedwabiu. Nadadzą one pomieszczeniu wytworną atmosferę, a dodatkowo podkreślą elegancki i arystokratyczny charakter wnętrza. Zwolennikom stylu eko, polecam naturalne tkaniny takie jak: bawełna czy len. Można je zdobić np. muszlami czy małymi kamyczkami przywiezionymi z wakacji - mówi Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą Praktiker - Bardzo modny i posiadający duże grono zwolenników jest tzw. styl „shabby chic", nowe wcielenie stylu „vintage". To nic innego, jak aranżacja wnętrza tak, aby wyglądało na postarzone. W pomieszczeniach w stylu „shabby chic" dominuje biel i pastele. Meble, dodatki, tkaniny - wszystko jest utrzymane w jasnych barwach. Tkaniny dekoracyjne powinny być miękkie i mięsiste, konieczne są poduchy - zarówno w salonie, jak i w sypialni. Całość powinna tworzyć efekt przytulności, jak byśmy przebywali w domu na dalekiej prowincji. Mogą pojawić się tu również delikatne motywy florystyczne, które nadają romantyczny nastrój pomieszczeniom. Minimalistyczne i nowoczesne wnętrza także warto ocieplić tkaniną. Tekstylne akcenty są wręcz tu niezbędne, aby uniknąć wrażenia sterylności i chłodu. I tak, na przykład w kuchni „a la laboratorium" warto dobrać odpowiednie i barwne pokrowce na krzesła, na ścianie z kolei można zawiesić kilka oprawionych niczym obrazy tkanin.
Nowe szaty oknaTkaniny to także sprawdzony i praktyczny sposób dekorowania okien. Wybór jest duży, od rolet, przez firanki i zasłony, wzorzyste i gładkie, dopasowane do stylu pomieszczenia, lub kontrastujące. Warto jednak pamiętać o kilku praktycznych kwestiach. Jeśli posiadamy wysokie okno czy drzwi tarasowe pamiętajmy, aby zakupić odpowiednio długie zasłony oraz firany. Na pewno sprawdzi się tu aranżacja z wykorzystaniem gładkiego woalu. Dodatkowo, aby taka lekka i zwiewna tkanina pięknie się układała, dobrze jest dół zasłony obciążyć szeroką zakładką lub przyszyć elastyczną taśmę. W wysokich wnętrzach możemy śmiało pozwolić sobie na „przydługie" tkaniny, artystycznie spiętrzone na podłodze. Dodadzą wnętrzu szyku. Jednak zastosowane w niskim pomieszczeniu mogą przytłaczać. Z kolei, gdy okno ma wystający parapet, firankę należy zawiesić na specjalnie wyprofilowanej szynie lub zastosować dłuższe wsporniki przy karniszu, by się nie wybrzuszała.
Firany mogą być jedno - lub wielokolorowe, a wieszane warstwo utworzą kolorową mgiełkę. Do woali i organtyn można zastosować dekoracyjne zdobienia w postaci atłasowych lamówek, kryształowych taśm, paciorków, dekoracyjnych sznurów i chwostów. Nowoczesną formą są dekoracje okienne typu spaghetti, dostępne w różnych kolorach, często zdobione koralikami i kryształkami. Takie rozwiązanie będzie odpowiednie do wnętrza urządzonego w orientalnym stylu.
Jeśli chodzi o dekorację kuchennych okien do łask wracają zazdrostki. Na przykład wykorzystując haftowaną zazdrostkę z organdyny, stworzymy aranżację przypominającą babciną kuchnię, w rustykalnym klimacie.