W architekturze wnętrz, także w stolarce drzwiowej, szkło jest coraz bardziej popularne. Bez względu na to, jak ciekawe i zachwycające jest przeszklenie, powinno być jednak przede wszystkim bezpieczne. Zwłaszcza jeśli mamy w domu dzieci. Konsekwencje stłuczonej szyby nie muszą już przerażać, przekonują producenci.
Szkło hartowane, czyli poddane skomplikowanej obróbce termicznej – jest bezpieczne. A wszystko dlatego, że cechuje je podwyższona odporność na zginanie, pchnięcie i uderzenie oraz powierzchniową różnicę temperatur. W praktyce, w przypadku rozbicia, szyba rozpada się na maleńkie, tępe kawałki. Dlatego, nawet jeśli „uda” nam się ją rozbić- a jest siedmiokrotnie bardziej wytrzymała niż zwykłe szkło- nie grozi to skaleczeniem.
Normy dotyczące bezpieczeństwa nie ograniczają już fantazji przy aranżowaniu mieszkania. Procesowi hartowania mogą bowiem zostać poddane różne rodzaje szkła. W ofercie producentów drzwi dostępne są szyby bardziej lub mniej przezroczyste, matowe oraz ornamentowe - które mimo ograniczonej przejrzystości przenosi światło, co pozwala uzyskać bardzo ciekawe efekty aranżacyjne.
To, jakie szkło najlepiej pasuje do danego wnętrza, zależy od jego przeznaczenia, a także charakteru, jaki chcemy mu nadać. W sypialni zależy nam na poczuciu intymności i bezpieczeństwa, dlatego jeśli decydujemy się na drzwi przeszklone, trafionym wyborem będzie szkło matowe, np. satinato. Przepuszcza ono światło, ale w łagodny, przytulny sposób je rozprasza. W takich pomieszczeniach zdecydowanie lepiej jest wybrać drzwi o jedynie częściowym przeszkleniu. Natomiast w miejscach bardziej „publicznych” dobrze sprawdzają się odważniejsze przezroczystości. Czasem warto też eksperymentować z tzw. mieszankami. Ciekawie wygląda połączenie satynowego, matowego szkła z elementami przezroczystymi. Możliwości, jakie daje użycie różnego typu przeszkleń jest rzeczywiście sporo. Jeśli zależy nam na stworzeniu odpowiedniego nastroju, niecodziennej grze cieni, czy po prostu na odmienieniu naszego „m”, przemyślane zastosowanie szkła może być właściwym sposobem. Z czysto praktycznych powodów, przeszklone drzwi warto zastosować we wnętrzach małych i ciemnych. Przepływ światła między pomieszczeniami rozjaśni je i optycznie powiększy, a zarazem w pewien sposób połączy. Coraz chętniej umieszczane są też w pokojach dziecięcych, dając maluchowi większe poczucie bezpieczeństwa.