kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Światło w kuchni
2007/3/4 0:30:00

Urządzając kuchnię sporo czasu powinniśmy poświęcić rozplanowaniu oświetlenia. W dobrze oświetlonej kuchni pracuje się łatwiej i szybciej, a i przyjemniej jest w niej posiedzieć po zakończeniu pracy.

Światło w kuchni to nie tylko jedna wisząca lampa oświetlająca tak naprawdę wszystko… i nic. Źródło światła umieszczone na środku sufitu oświetla zazwyczaj plecy stojącej przy kuchence czy blacie roboczym osoby i zamiast pomóc - przeszkadza, bo rzucamy sobie w ten sposób cień na miejsce pracy. Aby tego uniknąć musimy zadbać o doświetlenie wszystkich stref, jakie mamy w kuchni i zainstalować kilka rodzajów oświetlenia.

1.Oświetlenie ogólne montowane jest zwykle na suficie nad centralną częścią pomieszczenia. Może to być lampa wisząca, plafon, lub – bardzo ostatnio popularne - lampki halogenowe. To ostatnie rozwiązanie pozwala na największą dowolność aranżacji: kilka lub kilkanaście halogenów możemy zamontować w podwieszonym suficie (uzyskamy wtedy efekt „rozgwieżdżonego nieba”), mogą to być także pojedyncze reflektorki montowane w najróżniejszych układach i wzorach.

2.Oświetlenie blatów roboczych to zazwyczaj montowane pod szafkami wiszącymi świetlówki, żarówki zwykłe lub halogenowe. Nowoczesne świetlówki znacznie różnią się od popularnych niegdyś „jarzeniówek” – emitują cieple, naturalne, przyjazne dla oczu światło, a przy tym zużywają stosunkowo niewiele prądu przy dużej intensywności oświetlenia. Samą kuchenkę i jej najbliższą okolicę najlepiej oświetlą halogeny montowane w nowoczesnych okapach kuchennych.

3.Kącik jadalny najłatwiej i najskuteczniej można oświetlić lampą wiszącą (musi znajdować się ok. 60 cm nad stołem). Ze względu na to, że jest to najbardziej widoczne źródło światła w kuchni, lampa nad stołem jadalnym powinna podkreślać swoim wyglądem styl i estetykę wnętrza. Uważajmy jednak z bardzo kolorowymi kloszami: będą one zmieniać kolor stojących na stole potraw, co nie zawsze bywa korzystne… Jeśli nasz stół jadalny jest długi, lepiej powiesić nad nim dwie – trzy mniejsze lampy, natomiast stoły mniejsze lub okrągłe oświetlamy jedną, większą lampą.

4.Oświetlenie dekoracyjne to najczęściej małe lampki (tzw. oczka halogenowe) montowane nad frontami lub wewnątrz oszklonych szafek. Można nimi podkreślić kształt szafek, kolekcję szkła czy oryginalnych naczyń, a przy okazji mamy dodatkowe źródło światła.

W kuchni spędzamy zazwyczaj sporo czasu, więc powinniśmy zadbać nie tylko o to, by oświetlenie, które w niej zamontujemy było ładne i funkcjonalne – trzeba także pamiętać o coraz wyższych kosztach energii elektrycznej. Na szczęście mamy na rynku spory wybór nowoczesnych energooszczędnych żarówek – występują w tak wielu wzorach, że można je bez trudu dopasować do każdej kuchni. Ostatnio na rynku pojawił się nowy rodzaj oświetlenia oparty na świecących się diodach. Jest to obecnie najbardziej energooszczędne źródło światła, jednak emitowane przez diody światło – oślepiająco białe, czerwone, żółte lub zielone – bardzo zmienia kolor potraw i może pozbawić apetytu nawet największego łakomczucha, więc zupełnie nie nadaje się ani do kuchni, ani do jadalni.



Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kuchnia, oświetlenie, światło, źródło światła, żarówki


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»