Motywy kwiatowe są głównym wyznacznikiem stylu angielskiego, prowansalskiego i toskańskiego. I choć style te w pierwszej chwili mogą nas oczarować, to z czasem mogą też zmęczyć. Co zrobić, by zachowały swój urok na dłużej i nie przytłaczały kwiatową manierą? Wystarczy nadać im indywidualny charakter. Mamy na to kilka rad.
Styl angielski w negatywie Bez wątpienia kwiaty są jednym z podstawowych elementów stylu angielskiego. Poduszki, zasłony, obicia mebli, a nawet tapety przybrane w tak uwielbiane przez Brytyjczyków róże i lilie, tworzą charakter angielskich pomieszczeń. Kto jednak powiedział, że róże muszą być różowe a lilie białe? Kwiatowe wnętrze nie musi być nudne i monotonne!
Nasza rada: Stwórzmy efekt zaskoczenia. Wrażenie przytulnego wnętrza w stylu angielskim uzyskamy poprzez zastosowanie tradycyjnych motywów kwiatowych w... niespotykanych niebieskich odcieniach. Aby nieco wyciszyć kwieciste wnętrze, można wprowadzić do niego również inne motywy wzorzyste:
- Nie bójmy się łączyć wzorów florystycznych z tkaninami w kratę czy pasy - mówi Agnieszka Rybka z Dekoria.pl. - Zasłona z materiału w błękitne kwiaty na beżowym tle świetnie współgra z kanapą obitą pasiastą tkaniną. I nie jest to przypadkowa zbieranina, ponieważ wszystkie materiały są w tych samych odcieniach. Kompozycję tę łączy barwa i styl. W takim kwiatowo-pasiastym salonie dobrze poczuje się zarówno kobieta, jak i mężczyzna - dodaje Agnieszka Rybka.
Prowansja na jesienne wieczory Prowansja to śródziemnomorska kraina w południowo-wschodniej Francji. Niegdyś fascynowała impresjonistów, dziś inspiruje nas. Rozsławiona przez leczniczą i miododajną lawendę stała się synonimem spokoju, słońca, wiejskiego życia. I takie są też wnętrza w stylu prowansalskim. Czyste, jasne, otwarte, ukwiecone. Obok wszechobecnej lawendy do takich wnętrz warto też wprowadzić inne roślinne akcenty: fioletową kocimiętkę, rozmaryn, bazylię, a nawet wrzos, który pięknie prezentuje się w jasnych pomieszczeniach. W takich wnętrzach można śmiało pozwolić sobie na różne motywy florystyczne na ścianach, meblach i tkaninach, a nawet przedmiotach codziennego użytku. Długie jesienne wieczory sprzyjają rękodzielnictwu.
Nasza rada: Techniką decoupage samodzielnie ozdóbmy np. starą szafę, a z uzbieranych latem ziół i polnych kwiatów - stwórzmy kompozycję pachnących wianków.
Polne maki Toskanii Wino, oliwki i słoneczniki to z kolei wyznaczniki innego śródziemnomorskiego stylu - toskańskiego. W odróżnieniu od wnętrz prowansalskich, styl toskański jest dużo bardziej nasycony słońcem. Położona w samym sercu Włoch, urokliwa kraina, słynie z licznych plantacji słoneczników. Stąd motywem przewodnim tego stylu są wszelkie odcienie żółci, pomarańczy, brązów. Urządzając wnętrze w tym stylu, łatwo popaść w banał. Słoneczniki są bowiem popularnym motywem wszelkich przyborów kuchennych: ręczników, ściereczek, obrusów.
Nasza rada: Aby ustrzec się przed monotonią, warto słonecznikowy wzór złamać motywem polnych maków. Takie połączenie będzie wyraziste i świeże, a poszukiwanie makowych symboli, np. na pchlich targach, przyniesie nam dużo satysfakcji.
Kwiaty we wnętrzach chłodnych i minimalistycznychPorady eksperta :
Agnieszka Rybka z Dekoria.pl Energetyczna Skandynawia Prostym wzorem kwiatowym możemy bardzo efektownie ocieplić również surowy wystrój nowoczesnego wnętrza w stylu skandynawskim. Chłodne barwy natury, takie jak szarości i beże, pięknie współgrają z kolorem limonki i pomarańczy. Jeśli chcemy ożywić wnętrze, wprowadźmy kwiatowy element, np. poszewkę na poduszkę lub zasłonę na okno z bardzo energetycznym motywem florystycznym.
Subtelna Japonia Delikatny motyw kwiatowy można też wprowadzić do wnętrz, które dotąd bardzo wzbraniały się przed wszelkiego rodzaju ozdobnikami. W minimalistycznym stylu azjatyckim pięknym połączeniem będzie kwiat kwitnącej wiśni, pędy bambusa i smukły storczyk. Można to zrobić, za pomocą subtelnych kwiatowych wzorów na pościeli czy efektownych naklejek na białej ścianie.
Fot. Dekoria