Panele, parkiety, ceramika… Takie podłogi znamy wszyscy. Ostatnie kilka lat przyniosło jednak zupełnie inne rozwiązania „podłogowego” problemu. Płyty wiórowe, szkło, blacha – to materiały stosowane dotąd raczej w innych celach, niż wykańczanie wnętrz, ale jak widać „wyobraźnia ludzka nie ma granic”, a podłogi da się zrobić niemal ze wszystkiego.
1. Płyty wiórowe były dotąd traktowane nieco po macoszemu i postrzegane jako materiał niskiej jakości, brzydki i mało eksponowany. Odkąd jednak na rynku pojawiły się wysokiej jakości płyty OSB (czyli płyty o ukierunkowanych wiórach płaskich) okazało się, że można z nich produkować bardzo efektowne podłogi i meble. Podłogi wykonane z płyty OSB są odporne na wilgoć (nie odkształcają się pod jej wpływem) i uszkodzenia mechaniczne, łatwe i szybkie w montażu, ekologiczne, ciepłe i „ciche”.
2. Bambus kojarzy nam się raczej z rośliną doniczkową, niż materiałem budowlanym, ale okazuje się, że ta egzotyczna, bardzo szybko rosnąca trawa jest doskonałym materiałem do produkcji bardzo trwałych, elastycznych i przyjemnych w dotyku paneli, parkietów i desek.
3. Beton to materiał znany i popularny, ale wykonywane z niego podłogi zazwyczaj przykrywamy innymi, bardziej dekoracyjnymi posadzkami. Betonową wylewkę można jednak pokryć masą samopoziomującą, pomalować, pokryć lakierem utrwalającym i otrzymamy bardzo trwałą, odporną na uderzenia, ścieranie, działanie wody i tłuszczów podłogę.
4. Korek to bardzo popularny w ostatnich latach materiał do produkcji podłóg. Jest naturalny, odporny na wilgoć, grzyby i pleśń, antystatyczny (nie przyciąga i nie pochłania kurzu), dobrze izoluje termicznie i akustycznie. Produkuje się z niego parkiety, płytki i panele – łatwe w montażu i obróbce i nie wymagające później żadnej specjalnej konserwacji.
5. Kauczuk – materiał bardzo trwały i odporny na wilgoć i działanie środków chemicznych. Wykonane z niego podłogi (wykładziny lub płytki) są miękkie, sprężyste, ciepłe. Kauczuk jest antystatyczny i trudno się zapala, można go także stosować na ogrzewaniu podłogowym.
6. Szkło to jeszcze stosunkowo mało popularne tworzywo do produkcji podłóg, ale zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Produkuje się z niego bardzo grube i wytrzymałe pustaki z warstwą antypoślizgową, które układa się tak samo, jak kafelki. Bardzo efektownie wygląda szklana podłoga, pod którą umieszczono świetlne węże.
7. Podłogi wykonane z blachy nadają pomieszczeniu nowoczesny, wręcz kosmiczny wygląd, są odporne na wodę i ogień, ale niestety bardzo łatwo je zarysować. Do wykańczania podłóg stosuje się blachę polerowaną (widać na niej każdą kroplę wody!) lub matową; gładką, ryflowaną albo z wytłaczanymi wzorami.
8. Nowością na rynku materiałów podłogowych jest bazalt – czarna lub ciemnoszara skała pochodzenia wulkanicznego. Produkuje się z niego głównie kostkę brukową, ale także płytki podłogowe w kształcie wielokątów, kwadratowe i prostokątne. Bazaltowe podłogi są niemal niezniszczalne – odporne na wodę, niskie i wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne, nadają się więc nie tylko do mieszkań, ale i pomieszczeń gospodarczych, pasaży handlowych i hal produkcyjnych. Wadą płytek bazaltowych jest to, że są bardzo twarde i trudne w obróbce.
9. Parkiet przemysłowy zwany także mozaiką przemysłową to rodzaj parkietu, w którym drewniane deseczki łączone są po kilkanaście sztuk za pomocą taśmy samoprzylepnej, co znacznie ułatwia ich układanie. Do produkcji parkietu przemysłowego używa się zarówno krajowych, jak i egzotycznych gatunków drewna – zaletą tych ostatnich jest ich nasycenie substancjami tłuszczowymi, a co za tym idzie odporność na wilgoć (mogą być układane w łazience). Parkiet przemysłowy jest ciepły, dobrze tłumi dźwięki i drgania podłoża, jest trwały i antystatyczny.
10. Marmoleum to połączenie linoleum z płytą HDF i cienką warstwą naturalnego korka. Produkowane z niego panele i płytki podłogowe są łatwe w montażu, maja właściwości bakterio – i antystatyczne. Marmolem jest produkowane w różnych wzorach i kolorach, co umożliwia tworzenie różnorodnych kompozycji. Można je układać na ogrzewaniu podłogowym.
11. Posadzki wyrabiane z żywicy są coraz popularniejsze i coraz częściej spotykane w naszych domach. Najczęściej produkuje się je z żywic poliuretanowych (są odporne na działanie środków chemicznych i uszkodzenia mechaniczne) oraz epoksydowych (odporne na mróz i promieniowanie UV). Podłogi żywiczne są trwałe, higieniczne i nowoczesne, polecane rodzinom z małymi dziećmi i zwierzętami, łatwo je bowiem utrzymać w czystości. Mogą mieć różną fakturę: gładką - matową lub błyszczącą, wzór nieregularnych kropli, antypoślizgową - z fakturą baranka lub kruszywa. Ich podstawową wadą jest to, że właściwie nie można ich wykonać samemu – niezbędne jest zatrudnienie do tego fachowców.
Wybór materiałów, z których produkuje się obecnie podłogi jest tak duży, że chyba granicą może być tylko nasza wyobraźnia i … możliwości finansowe. Jeśli jednak potraktujemy naszą podłogę jak długofalową inwestycję, to drugie kryterium straci nieco na znaczeniu.