Dla młodszychDla wielu z nas priorytetem jest zaaranżowanie otoczenia, które będzie przyjazne dla dzieci. W odpowiedzi na ten trend część producentów wprowadza na rynek armaturę z wielobarwnymi, często bajkowymi motywami. Należy jednak pamiętać, że dzieci szybko dorastają, a wyposażenie łazienki to inwestycja na lata. Trwalsze elementy powinny więc zachowywać design przyjemny dla oka użytkowników, niezależnie od ich wieku. Istnieją natomiast pewne czynniki, które mogą ułatwić i uprzyjemnić im codzienne mycie. Standardowa wysokość górnej powierzchni umywalki kształtuje się na poziomie między 80 a 90 cm. Najmłodsi domownicy i tak korzystają przy nich z pomocy opiekunów. Dla nieco starszych istotna jest natomiast dostępność i wygoda obsługi baterii.
- Powszechnie stosowane dziś jednouchwytowe urządzenia pozwalają łatwo regulować strumień i temperaturę wody – wskazuje Sylwia Madyda z firmy Madix, dystrybutora nowoczesnego wyposażenia łazienek – Jeszcze większą kontrolę zapewniają, coraz chętniej wprowadzane także do domów, mechanizmy czasowe lub bezdotykowe. Nie musimy bowiem każdorazowo pilnować, czy pociechy „zakręciły” wodę. Efektownym i jednocześnie praktycznym urozmaiceniem może być bateria podświetlająca strumień w 3 kolorach, z których każdy informuje o temperaturze (światło czerwone – woda ciepła, białe – letnia, niebieskie - zimna).
I starszychDzieci uwielbiają zabawy w wypełnionej po brzegi wannie. Dla osób starszych taka kąpiel bywa relaksem okupionym znacznym wysiłkiem. W trosce o ich bezpieczeństwo i komfort można zainstalować kabinę prysznicową, natrysk bez brodzika lub po prostu obniżoną wannę. W przypadku, gdy jednak zdecydujemy się na model pełnowymiarowy, możemy dokupić specjalne podstawki, ułatwiające wejście i wyjście. Dodatkową ochronę stanowią różnego rodzaju podpórki, poręcze oraz maty antypoślizgowe. Pamiętajmy jednak, by nie odbiegały one estetycznie od wyglądu ceramiki i innych elementów wystroju.
Dla każdego- Mydelniczki, kubki, dozowniki, wieszaki, stojaki czy półki stanowią uzupełnienie aranżacji, lecz jednocześnie czynnik decydujący o jej funkcjonalności – dodaje Sylwia Madyda – Wpływają bowiem na dostępność niezbędnych przyborów i kosmetyków.
Mogą ponadto przyczynić się do zwiększenia estetyki pomieszczenia, nie tylko za sprawą gustownego designu. Łatwiej jest utrzymać czystość, gdy każdy użytkownik ma gdzie umieścić swoje rzeczy. Warto w tej materii zadbać o osobną przestrzeń dla kobiety i dla mężczyzny. Pamiętajmy też, że niektóre przedmioty powinny być trzymane w miejscach niedostępnych dla dzieci (maszynki do golenia, środki chemiczne). Powinny też one od najmłodszych lat uczyć się utrzymania porządku, m.in. przy okazji codziennej higieny (korzystanie z dozowników, odkładanie szczoteczki do zębów do pojemnika etc.). Walory praktyczne, wizualne oraz dodatkowe bezpieczeństwo może przynieść również elegancka zabudowa instalacji sanitarnych. Odpowiednio dobrane umeblowanie zasłania rury, ułatwia przechowywanie wyposażenia łazienki i nadaje jej przyjemnego wyrazu salonu kąpielowego.