W ostatnich latach kominek stał się nieodłącznym elementem wyposażenia prawie każdego domu. Powodem dla którego decydujemy się na instalację kominka w domu są zarówno względy praktyczne, jak również estetyczne.
- Wzrastające z roku na rok ceny gazu i węgla spowodowały zwiększenie zainteresowania tańszymi sposobami ogrzewania m.in. drewnem opałowym - mówi arch. Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor Biura Projektów ARCHON+. - Niewątpliwymi zaletami kominka są: niska toksyczność spalin, co za tym idzie małe zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz duża efektywność cieplna. Kominek tworzy atmosferę domowego ogniska, ciepła rodzinnego, ponadto podnosi atrakcyjność przestrzeni oraz tworzy niepowtarzalny klimat. Kominek jest niewątpliwie jednym z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła.
Montując kominek w niewielkim domu, o powierzchni 100-120 m kw., ciepłe powietrze może rozchodzić się samoczynnie (grawitacyjnie), zwłaszcza gdy kominek umieszczony jest centralnie w budynku. Czasem dla lepszej cyrkulacji stosuje się przewody wentylacyjne, które usprawniają przekazywanie ciepłego powietrza do sypialni i innych pomieszczeń na poddaszu. W większych domach stosuje się system dystrybucji gorącego powietrza z turbiną elektryczną, która tłoczy ciepłe powietrze w specjalnych kanałach do wszystkich pomieszczeń, które chcemy ogrzać. Umieszczenie kominka w salonie na parterze umożliwia najbardziej efektywne wykorzystanie ciepła wytwarzanego w palenisku.
Planując ogrzewanie kominkowe w domu jednorodzinnym, powinniśmy już na etapie wyboru projektu przewidzieć rozmieszczenie wszystkich urządzeń oraz drogę kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze do pomieszczeń. Musimy także dobrać wkład kominkowy o odpowiedniej mocy oraz wybrać dogodne miejsce na turbinę elektryczna, pompującą ogrzane powietrze.