Urządzając nowe albo remontując stare mieszkanie czy dom, wiele uwagi poświęcamy doborowi kolorów do naszych wnętrz. Bierzemy pod uwagę ich praktyczność, uniwersalność, osobiste preferencje… Warto jednak pamiętać, że poszczególne kolory w różny sposób wpływają na nasze zmysły i psychikę, mogą więc wywoływać nie zawsze pożądane reakcje. Aby dobrze się czuć w zaprojektowanym przez siebie wnętrzach, powinniśmy dopasować ich barwy nie tylko do własnej osobowości, ale i do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.
Trzeba przy tym pamiętać, że:
1. Żółty kojarzony jest najczęściej z radością i optymizmem, pobudza do działania, poprawia pamięć i zdolności kojarzenia, dodaje pewności siebie. Najlepiej stosować ją w pomieszczeniach przeznaczonych do nauki i pracy, ale także w jadalniach i pokojach dziennych. Pomieszczenie pomalowane na żółto wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości, doskonale więc nadaje się do małych mieszkań.
2. Pomarańczowy jest jednym z kolorów „słonecznych”, a więc kojarzących się z ciepłem i przyjemnościami. Podobnie jak żółty pobudza umysł do działania, poprawia nastrój, działa przeciwdepresyjnie. Ale uwaga: pomarańcz pobudza także wydzielanie soków trawiennych i wzmacnia odczucie głodu, więc jeśli walczysz z nadwagą, raczej nie maluj swojej kuchni i jadalni na pomarańczowo! I odwrotnie – rodzice niejadków powinni rozważyć przemalowanie tych pomieszczeń na ten właśnie kolor.
3. Czerwień to kolor miłości, namiętności i aktywności. Rzadko stosowany jest w swojej czystej postaci, ze względu na intensywność i silne oddziaływanie na ludzki organizm – przebywanie w czerwonych wnętrzach podnosi ciśnienie krwi, pobudza, a po dłuższym czasie denerwuje i męczy. Łagodniejsze odcienie czerwonego koloru można stosować w pokojach dziennych i przeznaczonych do pracy oraz w… sypialniach śpiochów i niskociśnieniowców.