kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Jak dbać o kwiaty zimą
2006/11/27 23:49:25

Zimową porą, kiedy za oknem szaro a dni są wyjątkowo krótkie, roślinom zielonym brakuje światła. Niska temperatura na zewnątrz z kolei sprawia, że powietrze w mieszkaniu staje się suche od rozgrzanych kaloryferów.

Dlatego w tym czasie powinniśmy okazać szczególne zainteresowanie roślinom doniczkowym w naszych domach. Najbardziej narażone są rośliny kwitnące. Szkodzi im suche powietrze, mogą zaszkodzić mroźne przeciągi podczas wietrzenia oraz niewłaściwe nawadnianie zwykłą wodą, pozbawioną składników odżywczych.

Rośliny różnie reagują na warunki panujące w mieszkaniach w okresie zimy. Niska wilgotność powietrza sprawia, że liście zwijają się w rurkę, miejscami brązowieją lub pękają. Zdarza się, że zasychają także brzegi liści.

Są rośliny, którym wyjątkowo dokucza brak światła. Takim żółkną liście, usychają bądź odpadają kwiaty. Na tego typu dolegliwości narażone są m.in. azalia, cibora, begonia, cyklamen, anturium, kalatea, fitonia, paproć, skrzydłokwiat czy fiołek afrykański. Kwiatom, którym brakuje dostatecznej ilości światła, staramy się je zapewnić, ustawiając doniczki na widnych parapetach. Niedostateczna ilość światła może spowodować wyginanie się rośliny do okna.

Aby zapobiec jej „zdeformowaniu”, pamiętamy o tym, by roślinę raz w tygodniu obracać. Światłolubne stawiając na parapecie, trzymajmy z dala od okiennych szyb. Ustawiamy rośliny tak, by ich nie dotykały. Ujemne temperatury wychładzają okienne szyby. Jeśli rośliny doń przylegają, w skutek przemarznięcia na liściach mogą pojawić się brązowe plamki.

Warto też pamiętać o uszczelnieniu starych okien. Mroźne powietrze przenikające przez szczeliny łatwo uszkadza liście i kwiaty. Na czas wietrzenia pokoju należy osłaniać roślinę np. parawanem z kartonu.

Niebezpieczne dla roślin doniczkowych są rozgrzane pod parapetami kaloryfery. Suche powietrze powoduje, że szybciej tracą wodę. Zauważalnym objawem utraty wody przez rośliny są wiotczejące liście i kwiaty. Najbardziej wrażliwe na brak wilgoci są młode listki, ze względu na cienką blaszkę. Rośliny należy więc odpowiednio zabezpieczyć przed utratą wilgoci.

Dobrym sposobem jest zraszanie wodą, najlepiej przegotowaną, aby była miękka. Użycie twardej wody spowoduje pojawienie się na liściach plam z węglanu wapnia. W roli nawilżacza sprawdzą się także kamyki keramzytu. Wykładamy nim wierzch doniczki wokół rośliny, z którego po uprzednim nawodnieniu będzie parowała woda.

Suche powietrze w mieszkaniu powoduje dodatkowo unoszenie się kurzu, który osadzając się na liściach powoduje, że do roślin dociera mniej światła. Zabieg usuwania kurzu należy zatem wykonywać regularnie, ale delikatnie, żeby nie uszkodzić rośliny.

Piękna roślina to nie tylko okazałe liście i soczyste kwiaty. Bujną roślinność zapewni tylko zdrowy korzeń, rozwijający się w korzystnych warunkach. Szkodzi mu podlewanie wodą z kranu, pozbawionej drogocennych pierwiastków. Twarda woda powoduje odkładanie się soli wapnia w podłożu, a dalej jego zasklepianie. Kiedy więc zimowa pora nie sprzyja przesadzaniu roślin, warto w takich wypadkach wymieniać ziemię w wierzchniej warstwie na świeżą.

Ważne jest też odpowiednie nawożenie roślin, aby dłużej zachowały zdrowy wygląd. Często zapominamy, że nawożenie jest niczym innym jak żywieniem roślin. A prawidłowe odżywianie stymuluje wzrost wszystkich żywych organizmów.

Zwykła woda pozbawiona makro i mikroelementów nie wystarczy. Bladozielony lub żółtawy odcień liści świadczy o niedoborze azotu. Kiedy roślinie brakuje żelaza, jej liście także żółkną za wyjątkiem nerwów. Jeśli nerwy żółkną a blaszka między nimi jest zdrowa, oznacza to niedobór magnezu. Zainwestujmy zatem w wysokiej jakości odżywkę dla roślin. Warto zwrócić uwagę na to, czy zakupiony specyfik zawiera niezbędne składniki pokarmowe takie jak azot, potas, fosfor, magnez, siarka oraz bor, miedź, żelazo i cynk.



Oprac: Joanna Papiernik

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: doniczka, kwiaty, rośliny, zima


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »