Wielu z nas drewniane ściany i sufity przypominają góralskie chaty, ale też i niezbyt urokliwą boazerię z PRL-u. Dziś drewno we wnętrzach ma nieco inny wymiar, pomimo, że stosowane na ścianach i suficie, to jego zadaniem jest przede wszystkim za zadanie ocieplić pomieszczenie. Jak zabezpieczyć drewno, by długo cieszyło oko swoim pięknem?
Projektanci wnętrz i architekci doceniają drewno, bo to surowiec naturalny, umożliwiający osiągnięcie różnych efektów w pomieszczeniu. Drewno na ścianach, a nawet suficie, ociepli pokój, łatwo jednak przesadzić z jego ilością. Najlepiej proporcjonalnie rozłożyć akcenty i zachować równowagę w kwestii surowców i kolorów. W pomieszczeniach wysokich i ożywionych światłem, np. z dużymi oknami, można użyć nawet kilka gatunków drewna, o różnych barwach i fakturach. W mniejszych pokojach lepiej zastosować tylko jeden gatunek.
Ogólna zasada jest taka, że wybór drewna powinien być podyktowany przeznaczeniem wnętrza. Powierzchnie na ścianie i suficie nie należą do mocno eksploatowanych, dlatego możemy wykorzystać zarówno miękkie, jak i twarde gatunki. Mamy też większą swobodę w doborze zabezpieczenia – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny Altax.
Każdy gatunek drewna, z którego zrobiona jest deska, ma swój indywidualny „skład chemiczny”, w związku z czym różnie będzie reagować z produktami ochronno-dekoracyjnymi, może też mieć inny kolor i usłojenie. Wynika to z pochodzenia i klasy drewna. Zwracajmy na to uwagę, np. dokupując materiały. Najmniej ryzykujemy, kupując u jednego producenta.
Wygląd desek zmieni ponadto zastosowany środek ochronno-dekoracyjny:
Olej
Najlepiej podkreśla naturalny charakter drewna, ponieważ nie tworzy na nim żadnej powłoki. Głęboko wnika w jego strukturę, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią. Mało odporny na ścieranie, ale łatwy w nakładaniu i odnawianiu. Wydobywa naturalne piękno drewna. Idealnie sprawdzi się w przypadku desek z widocznymi sękami i wyraźnie zarysowanymi słojami.
Lakier
Zazwyczaj występuje w wersji bezbarwnej, ale można również spotkać preparaty koloryzujące. Idealnie zabezpiecza wszystkie gatunki drewna. Tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Do drewna na ścianie i suficie można stosować produkty szybkoschnące, o niedrażniącym zapachu. Lakierobejca
Podkreśla naturalny rysunek drewna i nadaje powierzchni delikatny połysk. Tworzy na drewnie powłokę, która zabezpiecza materiał przed zadrapaniami. Idealna do zastosowania, kiedy chcemy zmienić kolor drewna, ale rysunek słojów pozostawić widocznym.
Ostatecznie uzyskany kolor zależy od kilku czynników: gatunku drewna, jego gęstości, stopnia oszlifowania oraz grubości nakładanych warstw. Aby efekt końcowy był zadowalający, warto przed nałożeniem wykonać próbę w niewidocznym miejscu – podsumowuje Andrzej Wójcik.