W centrum uwagi zawsze znajduje się choinka – najważniejszy bożonarodzeniowy symbol. Choć tradycja związana z jej ozdabianiem przywędrowała do Polski dopiero w XIX wieku, na dobre przyjęła się w naszych domach. Przy doborze ozdób warto pamiętać, że determinują one styl dekoracji całego wnętrza. Starajmy się zatem odpowiednio wszystko dopasować, aby współgrało ze sobą stylistycznie i kolorystycznie. Dla przykładu, jeśli zdecydujemy się na złote i srebrne bombki, na wigilijnym stole nie powinno również zabraknąć takiej bogatej, pałacowej kolorystyki.
- Przebojem tego sezonu są ozdoby we wszystkich odcieniach fioletu, burgundu i różu. Obok tradycyjnych bombek, na świątecznym drzewku pojawiają się ptaszki, barwne motyle, a nawet kwiaty i pawie. Do choinki można je przymocować wygodnym klipsem. Przystrojona w tak oryginalny sposób z pewnością zaskoczy naszych gości i doda naszemu wnętrzu niepowtarzalnego, odświętnego charakteru. Natomiast miłośnicy klasycznych rozwiązań również znajdą w Praktikerze coś dla siebie, np. efektowne przezroczyste bombki z figurkami w środku, które będą się pięknie komponować z wszelkimi ozdobami utrzymanymi w śnieżnej bieli i naturalnymi, słomianymi, wiklinowymi lub ratanowymi dodatkami - mówi Katarzyna Skąpska, stylistka firmy Praktiker.
Dekoracja stołu, czyli piękno ukryte szczegółachKażda pani, i pan, domu wie, że wygląd stołu oraz to, co jest na nim podane, jest jej, lub jego, wizytówką. Stół wigilijny musi zachwycać. Dlatego zastanówmy się, czy nasz stół będzie utrzymany w stylistyce nowoczesnej, chłodnej i minimalistycznej, klasycznej czerwono-zielonej czy raczej modnych w tym sezonie różach i fioletach. Jedno jest pewne: wygląd stołu powinien harmonizować z otoczeniem, czyli aranżacją naszego świątecznego wnętrza.
- Stół to drugi, obok choinki, najważniejszy element wigilijnej atmosfery. W tym sezonie proponuję wykorzystanie jednego mocnego akcentu, wokół którego tworzona będzie później cała aranżacja. W marketach Praktiker dostępne są niezwykle efektowne dekoracje świąteczne, np. kula wodna z aniołem, która będzie idealnym centralnym elementem śnieżnobiałej i srebrzystej kompozycji stołu. Można w niej wykorzystać również pióra, sople i lustrzane bombki. Natomiast klasycy postawią na tradycyjny świecznik z szyszek, który niewątpliwie przypadnie do gustu wszystkim gościom wigilijnym. Z kolei drewniana karuzela grająca lub srebrny renifer z pewnością przykują uwagę maluchów. Wszystkie te dekoracje z powodzeniem można postawić w innym miejscach domu, np. na parapecie lub komodzie. Do wszystkich rodzajów aranżacji będą pasować naturalne gałązki świerku lub ostrokrzewu, które możemy położyć obok każdego nakrycia - podkreśla Katarzyna Skąpska.
Nastrojowe światłoNieocenionym narzędziem w budowaniu świątecznego nastroju jest oświetlenie. Pięknie oświetlony dom, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, przywołuje tradycję ogniska domowego i łączącego się z nim poczucia ciepła, bezpieczeństwa i gościnności. W Polsce tradycja oświetlania domu na święta przyjęła się z powodzeniem i czasami rodzi nawet swego rodzaju rywalizację pomiędzy sąsiadami.
- W tym roku stawiamy na świece. Naturalne światło wspaniale eksponuje świąteczne dekoracje i tworzy magiczną atmosferę jak sprzed wieków. Można wykorzystać zarówno świeczniki z przezroczystego szkła na tealight, jak i nowoczesne świeczniki ze świątecznymi wzorami. Nie bójmy się odrobiny szaleństwa i ustawmy wiele świec w najróżniejszych miejscach mieszkania, nie tylko na stole. Połączmy naturalne światło z lampkami choinkowymi, a zyskamy wyjątkową atmosferę i niezapomniane wrażenia. Natomiast na zewnątrz proponuję wykorzystanie węży świetlnych, które daje się układać w dowolne wzory. Świetlne girlandy można zastosować jako ozdobę drzew, ogrodzeń, altan oraz balkonów, zarówno w domu, jak i w bloku. Ponadto technologia LED wykorzystana w wężach świetlnych jest niezwykle wytrzymała i w przeciwieństwie do tradycyjnych lampek choinkowych – odporna na trudne warunki atmosferyczne - radzi stylistka Praktikera.