Czas to pieniądz. W myśl tego powiedzenia, zdarza się rezygnować ze snu, by jeszcze więcej pracować, załatwiać zaległe sprawy. To błąd - alarmują lekarze i psychologowie. O jakości naszego codziennego życia w dużej mierze decyduje bowiem dobrze przespana noc. A z tym wiąże się odpowiedni materac.
„Podczas snu rytm serca, ciśnienie, oddech, cała praca organizmu- wszystko się normuje. Jest to czas na wypoczynek dla mózgu" - mówi doktor Aneta Karpowicz. „Jeśli śpimy za mało, naturalną reakcją obronną organizmu jest głęboki stres, spowolnienie myślenia, a także funkcji poznawczych i emocjonalnych. Zaburzenia tego typu skutkują obniżeniem wydajności w pracy nawet o połowę." Jaka jest więc recepta na dobrze przespaną noc? Przydatne mogą się okazać domowe sposoby. Ziołowa herbata przed snem, ciepła kąpiel czy - w miarę możliwości - spacer na świeżym powietrzu. Jednak są to kwestie, którymi trzeba się zająć już bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Natomiast sprawą priorytetową jest właśnie samo łóżko, a właściwie odpowiednio dopasowany materac. „Niesłusznie traktowany często po macoszemu, ma ogromny wpływ na to, czy budzimy się z uśmiechem, dlatego warto wybrać taki, na którym podczas snu efektywnie zregenerujemy swoje siły" - zaznacza doktor Karpowicz.
Oczywiście z jakością bywa różnie. Czym więc należy się kierować przy wyborze materaca? Przede wszystkim jego elastycznością. Eksperyment, który przeprowadzili naukowcy z ośrodków medycznych w Hiszpanii na kilkuset osobach uskarżających się na bóle pleców, przyniósł interesujące wyniki. Okazuje się, że dla naszego kręgosłupa najkorzystniejsze jest spanie na materacu o średnim stopniu twardości. Jednak każdy z nas ma indywidualne potrzeby i oczekiwania. Dlatego najlepiej dobrze przetestować materac osobiście w sklepie i sprawdzić, na którym nam najwygodniej. Jedni wybiorą twarde materace z wkładem kokosowym, inni postawią na dopasowujące się do kształtu ciała sprężyny kieszeniowe.
Warto obejrzeć też materace dwustronne. „Większość naszych materacy wykonujemy w pokrowcach lato/zima. Pozwala to na regulację klimatu snu. Po jednej stronie znajduje się owcza wełna. Nazywamy ją stroną zimową, gdyż zatrzymuje ciepło wytwarzane przez organizm, dzięki czemu jest bardzo ciepła i poprawia krążenie. Wełna przejmuje też wilgoć, po czym oddaje ją do otoczenia" - tłumaczą w Fabryce Materacy JANPOL. „Natomiast strona letnia, wykonana z naturalnej bawełny, posiada dobre właściwości higroskopijne, a przy tym doskonale ochładza nasz organizm."
Elastyczność, przewiewność, komfort - oto najważniejsze kryteria wyboru materaca, który zapewni nam zdrowy, mocny sen. Pośrednio jest on zarazem gwarancją wydajnej, wykonywanej z energią i satysfakcją pracy. W końcu w zdrowym ciele nie tylko zdrowy duch, ale tez bardziej chłonny umysł.
Kobiety w ciąży i młode matki są szczególnie podatne na problemy ze snem. Z każdym trymestrem są one bardziej dokuczliwe. Początek ciąży zazwyczaj nie zwiastuje problemów. Wręcz przeciwnie. Nadmiar progesteronu, który w tym okresie osiąga swój najwyższy poziom, powoduje uczucie zmęczenia i nadmierną senność. Z czasem jednak nasilające się różnego rodzaju dolegliwości zaburzają spokojny sen. Pod koniec ciąży może to nawet skutkować całkowitą bezsennością. „Coraz częściej odzywają się problemy natury fizjologicznej, kilkukrotne oddawanie moczu w nocy (powiększona macica uciska pęcherz moczowy), ruchy płodu, nudności, kurcze kończyn" - wymienia ginekolog, dr Tomasz Kucharski. Choć wszystkich dolegliwości nie da się całkowicie wyeliminować, wiele z nich można złagodzić. Chociażby poprzez odpowiednie warunki w sypialni.
Ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest wygodne łóżko. „W pewnym momencie, kiedy brzuszek jest już widoczny, kobieta nie powinna na nim spać. Może zasypiać w pozycji bocznej lub na plecach" - podkreśla ginekolog. Często rezygnacja z nawyków jest trudna, dlatego dobry materac jest podstawą. „Przede wszystkim materac powinien zapewniać odpowiednią wentylację oraz dopasowywać się optymalnie do kształtów ciała" - tłumaczy Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. Zwykły wkład sprężynowy jest niewystarczający. Naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom kobiet w ciąży wyszła technologia. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być materac z wkładem lateksowym. Jest on produkowany na bazie naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego, które łączy się z syntetycznym lateksem. Taki wkład jest niezwykle trwały, cechuje się wysoką elastycznością. Materac ugina się w miejscach, w których ciało styka się z jego powierzchnią reagując w zależności od siły nacisku. „Osiągamy dwie podstawowe rzeczy jednocześnie- kręgosłup ma odpowiednie podparcie tam gdzie trzeba i nie zapadamy się całym ciałem w materac" - podkreśla ortopeda, dr Brehmer - Dzięki temu eliminujemy zbędne napięcia mięśni, a ewentualne bóle kręgosłupa powstałe w efekcie ciąży nie są dodatkowo wzmagane poprzez niewygodne łóżko" - dodaje. Podobne właściwości jak lateks ma pianka visco-elastic. Jej działanie opiera się na reakcji na ciepło. Pod jego wpływem zwiększa swoją elastyczność.
Materac nie rozwiąże jednak wszystkich problemów. Zakłócenia snu mogą powodować również wszelkie zaburzenia emocjonalne. „Należy dbać o psychikę i unikać sytuacji stresowych oraz więcej czasu przeznaczać na relaks" - podkreśla dr Kucharski. Ważne jest również odpowiednie dotlenienie organizmu - wietrzenie sypialni przed snem, krótki, wieczorny spacer, itd. Dobrze również spożyć ostatni posiłek minimum dwie godziny przed snem. Niezbyt obfity i lekkostrawny.